Tranzit - A politikai fesztivál - Tihany, 2024.08.22-25.

„Tranzit - A politikai fesztivál” Tihany 2024. 08. 22-25.

A tihanyi Tranzit idén ismét az ország kihívásaival és aktuális állapotával kapcsolatos eszmecserék központja volt.

A politikai fesztivál nyitó előadását Rogán Antal, a miniszterelnöki kabinetirodát vezető miniszter tartotta, aki arról beszélt, hogy a magyar gazdaságot veszélyeztető tényezők ellenére mit tehetünk, hogy megvédjük a szuverén gazdaságunkat.

A péntek délutáni előadások sorát Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója és Hack Péter az ELTE ÁJK tanszékvezetője nyitotta, akik többek között az újból kialakuló nacionalizmusról és az Európai Unió helyzetéről beszélgettek. Ezzel párhuzamosan Szakály Sándor a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója mutatta be a magyar emlékezetpolitika témakörét. Mellettük Fürjes Balázs, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja és Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, a magyar sport sikereiről és jelentőségéről tartott előadást. A Megafon sátorban betekintést nyerhettünk a Budapesti Fidesz helyzetébe, a fővárosi konzervatív élet kihívásaiba Szentkirályi Alexandra, a Fidesz budapesti elnöke, Böröcz László, Budapest I. kerület megválasztott polgármestere, illetve Kőrösi Koppány, fejlesztéspolitikai szakértő vezetésével. A határon túli magyarság helyzete iránt érdeklődő résztvevők délután a Kommentár sátorban lehettek tanúi a nemzetegyesítésről szóló eszmecserének, melyet Antal Árpád erdélyi magyar politikus, Sepsiszentgyörgy polgármestere, Németh Zsolt az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, Panyi Miklós, a miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára, illetve Pásztor Bálint a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke tartottak.

A rövid szünet után G. Fodor Gábor a XXI. Század Intézet stratégiai igazgatója és Dull Szabolcs újságíró, politikai elemző az Európai Unió Magyarországgal szembeni elvárásairól, illetve hazánk egyre gyorsabban változó globális környezetben való helyzetéről vitatkozott. Eközben Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő, az NKE kutatója és Sayfo Omar, a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője beszélt a Közel-Keletet érintő problémákról, illetve Tuzson Bence igazságügyi miniszter tartott előadást a brüsszeli elit és a jogállamiság kérdéseit fejtegetve. Mellettük Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója és Schiffer András volt országgyűlési képviselő beszélgetett a magyar nagystratégiáról.

A pénteki nap utolsó blokkjában L. Simon László író, költő, kultúrpolitikus és Magyari Péter, a Válasz Online újságírója az értékekről és a magyar érdekekről vitázott. Eközben Vukics Ferenc katonai szakértő és Horváth József biztonságpolitikai szakértő az orosz-ukrán konfliktus aktuális helyzetét elemezte, választ keresve a régóta húzódó háborús helyzet lezárására. Európa furcsa haláláról gondolkodott Lánczi András Széchenyi-díjas filozófus, kutatóprofesszor, Czopf Áron eszmetörténész, a Kommentár állandó munkatársa és Békés Márton, a Terror Háza Múzeum kutatási igazgatója, a Kommentár főszerkesztője. A Patrióta sátorban Mező Gábor újságíró, a Századvég vezető kutatója és Ötvös István, a Nemzeti Emlékezet Bizottság tagja beszélgetett a kommunizmus túlélő hálózatairól. Mellettük Dukász Magor, a DISZK alapító tulajdonosa, Huth Gergely a PestiSrácok.hu főszerkesztője, Szentesi Zöldi László újságíró, író, filmrendező, forgatókönyvíró fejtette ki gondolatait a nemzeti sajtó küldetéséről, illetve Tapolyai Emőke klinikai- és pasztorál pszichológus, Martí Zoltán, az MTVA online igazgatója, a 777 főszerkesztője beszélgetett a keresztény identitásról.

A szombat délelőtti nagyelőadáson Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ismertette a magyar külpolitika mozgásterét az átrendeződő világban.

Délután folytatódtak az egyszerre több helyszínen zajló közéleti előadások és beszélgetések, valamint a viták a Magyarország előtt álló legfontosabb kérdésekről. Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke és Ligeti Miklós, a Transparency International jogi igazgatója egy nívós parázsvita keretei közt tárgyalták meg a magyar szuverenitás kérdéskörét, miközben Nagy István agrárminiszter az Európai Unió agrárpolitikájáról tartott előadást. Bernek Ágnes geopolitikai szakértő, a BME Közgazdaságtan Tanszékének geopolitikai oktatója és Tatár Mihály, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője a déli féltekén elhelyezkedő fejlődő, felemelkedő országok sorsát elemezték. Eközben Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár és Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora megvitatták a jelenleg zajló gólyatábori problémákat, illetve az Erasmus kapcsán felmerülő aggályokat is tisztázták. Az egészségügyet érintő legégetőbb kérdésekre pedig Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár és Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora adott válaszokat.

A második blokkban Hortay Olivér, a Századvég Energia- és Klímapolitikai Üzletágának vezetője, Gazdasági Folyamatok Kutatóintézetének igazgatója és Pogátsa Zoltán közgazdász, a Soproni Egyetem docense vitázott a fenntartható fejlődés kihívásairól. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter három fiatallal beszélgetett: Koncsik Zsolt, Teo Gertler és Zámbó Gergely bár igazán eltérő pályán tevékenykedik, ám világra szóló sikereikben közös pont kiemelkedő tehetségük és kitartó munkájuk. Ezzel párhuzamosan a novemberi amerikai elnökválasztásról és ennek lehetséges kimeneteleiről adott elő Magyarország washingtoni nagykövete, Takács Szabolcs. Bohár Dániel a Megafon riportere, Jan Mainka német újságíró, Schauer Viktor digitális tartalomkészítő a hazánkba visszatérő magyarokról és újonnan érkező külföldiekről beszélgettek, Mihályi Norbert Jeromos, a Tihanyi Bencés Apátság perjele és Hajdú Szabolcs Koppány református lelkipásztor pedig a modern kor kihívásaira adott egyházi válaszok kapcsán szóltak a résztvevőkhöz.

A szombati záró programok is csupa „nagy nevet” tartogattak a vendégek számára. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára és Pécsi Rita neveléskutató az oktatásügy helyzetéről és kihívásairól osztották meg gondolataikat. Lázár János építési és közlekedési miniszter a 2024-es kampány tanulságait- és a 2026-os kihívásait foglalta össze, Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter pedig Fűrész Gáborral, a Századvég kuratóriumának elnökével beszélgetett az európai közvéleményről. Eközben Maróth Miklós klasszika-filológus, orientalista, az Avicenna Közel-Kelet Kutatások Intézetének igazgatója az iszlámról, illetve Európa muszlim közösségeiről fejtette ki gondolatait. Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója és Mráz Ágoston, a Nézőpont Intézet vezetője a záróvita keretében a választási eredmények hatásait boncolgatta Horn Gábor, a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnökével és Pulai András, a Publicus Intézet ügyvezetőjével, stratégiai igazgatójával.

A 2024-es Tranzit politikai fesztivál élőben közel kétezer résztvevő-, az online közvetítéseknek köszönhetően pedig több tízezer követő és néző számára nyújtott válaszokat. Több sátorban hallhattuk a majd’ hetven előadó diskurzusait a közélet különböző problémáiról és kérdéseiről, miközben az expó téren negyven kiállítónak adott helyszínt a rendezvény.

Köszönjük, hogy idén is velünk tartottatok, ősszel folytatjuk!

Tranzit - A politikai fesztivál - Tihany, 2024.08.22-25.
megnézem